1 Ağustos 2016 Pazartesi

Meteor Yağmuru Ne Zaman Ve Nerelerde İzleyebilirim.


Kamp Kurmak Ah Ne Hoştur Yıldızların Altında !Öncelikle Meteor yağmuru hakkında ufak bir bilgi edinelim. Meteor yağmuru wikipedia tanımına göre ''meteorların dünya atmosferine girdiği zaman, uzayda bıraktıkları belirgin ışıklı izin havanın yüzeylerine sürtüşmesinden doğan kızışmasıdır. 


  Bağımsız, tek meteor zerrelerinin çok küçük olduğunu söylersek belki garip görünecektir. Gerçekte bu zerrelerden bazıları bir toplu iğne başı büyüklüğündedir. Buna karşılık ağırlığı tonları bulan bazı meteorlar vardır. Meteorların çoğu dünyanın atmosferinden geçerken ısının etkisiyle tamamen yok olur. Sadece büyük meteor parçaları dünyaya ulaşabilir.''

Meteor yağmuru


 Yani diyor ki; abi alın çantanızı çadırınızı gidin yerleşik hayattan hava kirliliğinden uzak bir yere mis gibi oturun biz kayalım, sürtüşelim siz izleyin, pozlama yapın unutulmayacak kareler ve göz merceklerinizin mutlu olmasına izin verin. Tam olarak burada devreye biz giriyoruz ve size bu meteor yağmurunun ne zaman olacağını ve nerelerde en iyi şekilde görülebileceğini anlatıyoruz. 

Ne zaman ve Nereye Gitmeliyiz


Gök bilimcilerin 12-14 Ağustos tarihleri arasında en yoğun yaşanacağını söylediği meteor yağmurunu izlemek için Türkiye'deki en uygunsuz yer nüfus ve kentleşme sebebiyle oluşan toz bulutlarının görüş açısını kapatacağı için İstanbul olduğunu bildirmektedir. Eğer İstanbul'da yaşıyor ve bu ana tanıklık etmek istiyorsanız şile ağva yolu üzerini tavsiye edebilirdik ancak o tarihlerde kara ve denizlerde hava durumu ve nemlilik haritalarına, bulutluluk haritalarına da bakarak Saros körfezi bu bölgede yaşayanlar için en ideal yer olarak görülmektedir.

ışıklılık oranı İstanbul


 Eğer Ege bölgesinde bu güzel görüntüleri izlemek isterseniz Çanakkale'nin Gelibolu ile Kabatepe arası o tarihte en parlak yer olarak gösterilmektedir. Fındıklı köyünün kuzeyinde kalan bir kaç kuytu koy bulunmaktadır. Kömür limanına da bakabilirsiniz.

ışıklılık oranı Türkiye


Biraz daha aşağı bölgelere inecek olursak Antakya Saklıkent bölgesidir. Nem oranının rakımdan dolayı düşük olması bize güzel bir göz zevki sağlamaktadır. O bölgede Tübitak'a ait bir gözlem evi de bulunmaktadır. 

Gitmişken kamp atmanızı ve 2 gün daha beklemenizi tavsiye ederim. Çünkü sene boyunca nadir olarak görülen dolunay 16 ağustos gecesi bütün şehvetiyle bizlere kendini sunacak.


Sizinde makale ile ilgili bizimle paylaşmak istediğiniz bir şey olursa yorum yazarak yardımcı olabilirsiniz.

*Dipçe : +18 Unutmayın arkadaşlar kamp kuracaksanız sevgilinizle gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü Sevişmek ah ne hoştur yıldızların altında!


Eğer Gitmeye karar verdiyseniz Kamp hakkında bilinmesi gerekenler adlı makalemizi okumanızda fayda var :)
Disqus Yorumları Yükle

0 yorum