3 Ağustos 2016 Çarşamba

Bisiklet İle Seyahat Zamanı

Haydi Pedallayalım!


Seyahat etmek zaten başlı başlıca dünyanın en keyifli eylemiyken bunu daha da güzel kılan bazı anlar vardır. Mesela, bu seyahatinizi bisikletle gerçekleştirmek bunlardan bir tanesi. Yaşayacağınız en güzel tecrübelerden biridir bisikletle seyahate çıkmak. Farklı şehirlere, ülkelere bisikletle yolculu yapmak son derece eğlenceli ve farklı tecrübeler edinmenizi sağlar. Nedendir bilinmez ama bisiklet, insana kendini çok daha özgür hissettirir. O zaman ne duruyorsunuz haydi pedallayalım!
Bisiklet turu

Bu yazımızda bisikletle seyahate çıkmadan önce yapmanız gerekenler, bisiklet ve ekipman seçimi, yanınıza neler alabilirsiniz gibi konularda sizlere bilgi aktarmaya çalışacağız.

Her şeyden önce size bir bisiklet gerekiyor Çok profesyonel bir bisiklet almanıza gerek yok, kondisyonu iyi olsun ve sizinle beraber yükünüzü de taşısın ve tüm bunları yaparken jantları eğilip bükülmesin yeter. Tekerlek seçimini iyi yapmalısınız ve yanınıza muhakkak tekerlek tamiri için gereçleri almalısınız. Bisiklet seçimi için Delta ve Bisikletcim sitelerine bakmanızı öneririz.

Uzun yol bisikletinizi tercih ederken en önemli şey yolda kaldığınızda, herhangi bir arızası olduğunda sizin bunu tamir edebileceğiniz bir bisiklet olması. Tekerleklerin patlaması ya da fren arızası istenmeyen molalar vermenize sebep olacaktır ki bu molalar inanın hiç de dinlendirici değiller. Bu sebeple ne varsa klasiklerde var diyerek bizim size önerimiz V fren sistemine sahip bir bisiklet tercih etmeniz. Isıdan ve fazla yükten frenlerin şişmesi gibi bir durum olabilir, bunun için yapabileceğiniz şey çok basit aslında; dik yokuşlarda fazla hızlı gitmemek ve tekerlerin çok ısınmasını önlemek. Bu durumu fırsata çevirerek her beğendiğiniz yerde durup bir “selfie” molası verebilirsiniz, bu arada da yol arkadaşınız da biraz soluklanmış olur.

Bisiklet


Yola çıkarken hem tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecek hem de çok ağır olmayacak bir çanta hazırlamalısınız ve çantanızı sırtınızda taşımayın çünkü gece uyumak için durduğunuzda sırt ağrınızdan yatamayabilirsiniz, tecrübeyle sabittir. Bisikletle seyahatlerinizde kesinlikle bir bisiklet heybeniz olsun. Belki kişisel küçük eşyalarınızı koymak için sırtınıza ufak bir çanta alabilirsiniz, cüzdan vb. koymak için ama onun yerine bel çantası almanızı tavsiye ederiz. Piyasada çok fazla model ve marka vardır, ihtiyacınıza yönelik olarak tercih etmelisiniz eğer yılda 1 kez böyle bir seyahat planlıyorsanız çok yüksek meblağlar ödeyeceğiniz ürünleri almanıza inanın hiç gerek yok. Belki buraya göz atmak istersiniz.

Bisikletle yolculuk etmeye karar verdiğinizde beklenmedik maceralara da hazırlıklı olmalısınız. Siz her ne kadar pansiyon ya da otelde kalmayı yeğeleseniz bile belki gördüğünüz manzaranın büyüsüne kapılarak belki de yolda yaşayacağınız herhangi bir aksaklık sebebiyle kamp yapmanız gerekebilir bu nedenle kamp malzemelerinizi de yanınıza almayı ihmal etmeyin. Kamp malzemeleriyle ilgili detaylı bilgi için dilerseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz.
Bisikletle seyahatte en önemli nokta için “kask” seçimi desek yanılmış olmayız sanırım. Kask seçiminizi yaparken internet üzerinden araştırmanızı muhakkak yapın ancak bize soracak olursanız denemeden almayın. Hafifliğini, konforunu, sağlamlığını, sizin kafa yapınıza uygunluğunu ancak denediğinizde en iyi anlarsınız. Sizlere fikir oluşturması adına şu sitelere göz atabilirsiniz; Decathlon ve Bisikletcim. Buna benzer çok fazla site bulabilirsiniz, bu siteler üzerinden Pazar araştırması yapabilirsiniz ancak daha önce kullandığınız ve tercih ettiğiniz bir kask markası/modeli yoksa her şekilde deneyerek alın diyoruz.
Bisikletle seyahat fikri kafanıza yattı, buna kesin karar verdiniz. Yukarıdaki bahsettiğimiz materyaller için hazırlıklara da başladınız, şahane! Bunun yanı sıra hem mental olarak hem de fiziksel olarak da kendinizi hazırlamanız gerekmektedir. Bisiklet turunuza başlamadan önce biraz biraz mesafelerinizi uzatarak bisiklet turu yapın, kaslarınız buna hazırlıklı olsun.

Bisiklet


Albert Camus diyor ki “Yolculuk bizi kendimize getirir!” bizi kendimize getirecek en iyi yolculuk şekliyse bisiklet turudur. Özgürsünüzdür, etrafınızda olan biten hiçbir şeyi kaçırmazsınız, yolda giderken bir karpuzcuda soluklanır abimizin tatlı sohbetinden faydalanırsınız, gittiğiniz yerlerde park sorunu yaşamazsınız dilediğiniz yerde kamp yaparsınız, gün batımını gördüğünüz an durup izleyebilir ya da gün batımına doğru ağır ağır pedallarını çevirir, dibine kadar huzurunu yaşarsınız. Bence hemen hazırlıklara başla, pedalına kuvvet!
Disqus Yorumları Yükle

0 yorum