30 Temmuz 2016 Cumartesi

İnterrail Biletini nerelerden alabilirsin ?

InterRail Öncesi Bilmeniz Gerekenler


 “Interrail”la seyahatin son derece keyifli göründüğünü ve bu maceraya başlamayı düşünüyorsanız, öncesinde bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Interrailla ilgili öğrenmek istediklerinizi tek bir yazı altında toparlamaya çalıştık.

İnterrail bilet al


 Interrail için öncelikle Shengen vizesi almanız gerekiyor. Yolculuğunuza, isteğinize göre Interrail biletinize ek ücret ödeyerek Türkiye’den trenle başlayabilir ya da vizeyi aldığınız ülkeye uçakla gidip oradan da trene binebilirsiniz. Shengen vizesi için hangi ülkeye başvurduysanız Avrupa’ya ilk girişinizi o ülkeden yapmanız gerekmektedir. Küçük bir ipucu vermek gerekirse, diğer Avrupa ülkelerine göre İtalya’nın daha kolay vize verdiği, Almanya’nınsa nispeten daha zor vize verdiği söyleniyor. Vize için başvuracağınız ülkeyi seçerken Shengen almanın kolaylığının yanı sıra o ülke için uçak bileti fiyatlarının uygunluğu, seyahatiniz için çizeceğiniz rotayı da dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Interrail biletini seyahati planladığınız tarihten 2-3 ay öncesinde almanızı tavsiye ediyoruz, bu size vize işlemleri için zaman kazandıracaktır.

İnterrail bilet almak

InterRail Biletini Nereden Alırım?


Ben her şeyi yerinde severim ☺ diyenlerdensen biletini Interrail resmi sitesi olan “interrail.eu” dan kredi kartıyla satın almalısın. Bunun tek handikabı bilet fiyatına ek olarak ayrıca kargo bedeli ödeyecek olmanız. Buna en iyi alternatif aslında gidip TCDD Sirkeci garından ya da Ankara garından bileti elden satın almak. Biletinizi aldıktan sonra tarih değişikliği yapamıyorsunuz bu sebeple tarihleri seçerken dikkatli davranmanızı öneriyoruz, olur da bu seyahatten vazgeçerseniz –ki biz kesinlikle vazgeçmeyin diyoruz– ödediğiniz tutar %15 kesintiye uğrayarak iade ediliyor.
Bilet almak için üçüncü yol ise yetkili acentelerdir. Bu acentelerden uçak biletleri, konaklama, Interrail hakkında detaylı bilgiler ve ek hizmetler de alabilirsiniz.
Bir diğer bilet alma imkânı da gittiğiniz ülkenin tren garıdır. Dilediğiniz ülkeden bu bileti satın alabilirsiniz. Lakin bizler gibi tez canlı iseniz seyahati planladığınızda bileti de almalısınız diye düşünüyoruz.


InterRail Bilet Türleri


Interrail biletleri “Global Pass” ve “Bir Ülke Pass” olarak iki farklı kategoriden oluşmaktadır. Global Pass bileti ile ülkeler arası seyahat edebilirken “Bir Ülke Pass” biletiyle sadece bileti aldığınız ülke içerisinde seyahat etme olanağınız vardır.
Pass biletlerin bir de “Flexi Sistem” özelliği vardır. Peki nedir bu Flexi sistem? Size daha ucuza seyahat edebileceğinizi söylesek? Flexi sistem çok daha ekonomik bir seçenektir. İyi bir seyahat organizasyonu ve rotasıyla aslında Global Pass biletiyle yapmak istediklerinizi bu biletle de yapabilirsiniz. Örneğin 1 ay içerisinde 10 günlük geçerliliği olan Pass bilet aldınız. Bineceğiniz trenleri ve günleri siz seçebilirsiniz, bu günler aralıklı olabileceği gibi arka arkaya günler de olabilir bunun organizasyonu tamamen size kalmış.

yurt dışına interrailKarar vermişsindir, yoldasın artık. Yol biter bazen, hatta çoğu zaman bitmez. Geride bıraktığınız onca şey varken ileride hiçbir hedefiniz yoktur. Parası yoktur, Aşkı yoktur, işi yoktur, en önemlisi umudu yoktur. Şairinde dediği gibi; ''Yırtılmış bir tül gibi savrulup durmaktadır zaman'' 
Savrulun, dünyanın bir ucundan öteki ucuna. Zaman Tükeniyor!
Disqus Yorumları Yükle

0 yorum